Skip to content

18 Chestnut TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$56,250
Last Sale Date
Jun 12, 1980

Property Information

Block1111
Lot161
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,794
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,700
42%
Improvement Value:$220,400
58%
Total Assessment$383,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,995+3.8%
2024$12,520+4.0%
2023$12,041+1.6%
2022$11,857-10.9%
Property History

Property Sale

Sale
$56,250

To:

Sq Ft1,794DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927