Skip to content

38 Collins AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Date
Jun 26, 1980

Property Information

Block1265
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,785
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
43%
Improvement Value:$257,600
57%
Total Assessment$453,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,366+3.8%
2024$14,804+4.0%
2023$14,238+1.6%
2022$14,020+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932