Skip to content

90-92 Hobson StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Date
Jun 20, 2011

Property Information

Block907
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description2-FAM
Dwellings2
ZoningR-1B
Sq Footage1,582
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,700
44%
Improvement Value:$181,500
56%
Total Assessment$324,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,997+3.8%
2024$10,595+4.0%
2023$10,190+1.6%
2022$10,034-0.3%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 12226, Page 2823

Property Sale

SaleMulti
$200,100
DeedBook 12154, Page 7346

Property Sale

SaleMulti
$449,000
DeedBook 12002, Page 8890

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 6105, Page 154

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1924