Skip to content

67 Day StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Jun 12, 2014

Property Information

Block1111
Lot77
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,254
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,300
42%
Improvement Value:$228,300
58%
Total Assessment$395,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,419+5.1%
2024$12,765+4.5%
2023$12,220+1.6%
2022$12,033-5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$83,000

To:

Sq Ft1,254DeedBook 12503, Page 6979

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 5428, Page 185

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5282, Page 635

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1928