Skip to content

67 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Aug 31, 1981

Property Information

Block1111
Lot93
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,512
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,800
42%
Improvement Value:$208,900
58%
Total Assessment$362,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,303+3.8%
2024$11,853+4.0%
2023$11,400+1.6%
2022$11,226+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929