Skip to content

54 Collins AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
Dec 2, 1982

Property Information

Block1265
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,484
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
46%
Improvement Value:$225,900
54%
Total Assessment$421,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,291+3.8%
2024$13,768+4.0%
2023$13,241+1.6%
2022$13,039-1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000

To:

Sq Ft1,484DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1930