Skip to content

129 Garner AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2013

Property Information

Block1267
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,416
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
46%
Improvement Value:$227,300
54%
Total Assessment$422,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,338+3.8%
2024$13,814+8.2%
2023$12,767+1.6%
2022$12,572-5.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft1,620DeedBook 12443, Page 9833

Property Sale

Sale
$387,500
DeedBook 12007, Page 2600

Property Built

Built

Year Built: 1931