Skip to content

2 Gordon CourtBloomfield, NJ 07003

Built 1969

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 2, 1986

Property Information

Block1141
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,405
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,400
34%
Improvement Value:$324,500
66%
Total Assessment$492,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,719+3.8%
2024$16,108+4.0%
2023$15,492+1.6%
2022$15,255+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,405DeedBook 4958, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1969