Skip to content

22 Coeyman AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Date
May 30, 1978

Property Information

Block1142
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,572
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,800
39%
Improvement Value:$261,400
61%
Total Assessment$425,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,423+3.8%
2024$13,896+4.0%
2023$13,364+1.6%
2022$13,160+13.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954