Skip to content

14 Irwin PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2006

Property Information

Block1171
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage980
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,800
53%
Improvement Value:$172,800
47%
Total Assessment$368,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,503+3.8%
2024$12,046+4.0%
2023$11,585+1.6%
2022$11,408-6.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5818, Page 843

Property Built

Built

Year Built: 1940