Skip to content

64 Overlook TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 4, 2020

Property Information

Block1172
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,822
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
49%
Improvement Value:$251,600
51%
Total Assessment$492,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,689+3.8%
2024$16,079+6.8%
2023$15,055+1.6%
2022$14,825+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,822DeedBook 20200, Page 81008

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,882DeedBook 20200, Page 14063Recorded2/5/2020

Property Built

Built

Year Built: 1931