Skip to content

42 Claremont AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1934

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block1177
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,808
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
47%
Improvement Value:$270,800
53%
Total Assessment$511,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,340+3.8%
2024$16,706+4.0%
2023$16,067+2.2%
2022$15,720+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,860DeedBook 20190, Page 57479

Property Sale

Sale
$388,000
DeedBook 12219, Page 9672

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5378, Page 199

Property Sale

Sale
$202,500
DeedBook 5174, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1934