Skip to content

49 Parkview DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block1172
Lot93
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,470
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,700
49%
Improvement Value:$250,900
51%
Total Assessment$493,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,743+3.8%
2024$16,131+4.0%
2023$15,514+1.6%
2022$15,277+4.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,470DeedBook 20200, Page 91714

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 20170, Page 40383Recorded5/9/2017

Property Sale

Sale
$347,500

From:

To:

Sq Ft1,470DeedBook 12490, Page 3739

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 12069, Page 6692

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1931