Skip to content

25 Yantecaw AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1924

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block933
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,466
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,700
36%
Improvement Value:$301,700
64%
Total Assessment$474,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,092+3.8%
2024$15,503+4.0%
2023$14,910+22.3%
2022$12,194+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft1,466DeedBook 20210, Page 34442

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 5033, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1924