Skip to content

75 Parkview DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$1,027,000
Last Sale Date
Jul 8, 2024

Property Information

Block1173
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,471
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$242,700
49%
Improvement Value:$255,200
51%
Total Assessment$497,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,889+12.2%
2024$15,051+4.0%
2023$14,466+1.6%
2022$14,241-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,027,000

To:

Sq Ft1,471DeedBook 20240, Page 40300

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft1,709DeedBook 20230, Page 59555Recorded10/4/2023

Property Built

Built

Year Built: 1931