Skip to content

64 Mountain AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 19, 2008

Property Information

Block1173
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,336
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$240,400
55%
Improvement Value:$196,500
45%
Total Assessment$436,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,820+3.8%
2024$14,278+4.0%
2023$13,732+1.6%
2022$13,522+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,336DeedBook 12159, Page 7243

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 5740, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1931