Skip to content

28 Mountain AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Apr 1, 2022

Property Information

Block1173
Lot79
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,156
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
55%
Improvement Value:$200,600
45%
Total Assessment$441,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,959+3.8%
2024$14,412+4.0%
2023$13,861+1.6%
2022$13,649+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000

To:

Sq Ft1,156DeedBook 20220, Page 40594

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 6244, Page 11

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5578, Page 755

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1931