Skip to content

41 Claremont AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2018

Property Information

Block1176
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,704
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
52%
Improvement Value:$221,500
48%
Total Assessment$461,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,668+3.8%
2024$15,095+4.0%
2023$14,518+1.6%
2022$14,296+5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5635, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1932