Skip to content

75 Overlook TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 16, 2017

Property Information

Block1173
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,243
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,800
46%
Improvement Value:$290,400
54%
Total Assessment$534,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,120+3.8%
2024$17,458+4.0%
2023$16,790+1.6%
2022$16,533+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft2,243DeedBook 20170, Page 51016

Property Built

Built

Year Built: 1931