Skip to content

37 Newell DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block1177
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,307
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
49%
Improvement Value:$254,400
51%
Total Assessment$494,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,784+3.8%
2024$16,170+13.6%
2023$14,235+1.6%
2022$14,017+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft1,307DeedBook 20220, Page 59723

Property Sale

Sale
$422,500
Sq Ft1,307DeedBook 20211, Page 41567Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5199, Page 659

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4966, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1937