Skip to content

30 Clubb StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1927

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 2, 2021

Property Information

Block962
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,652
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,700
38%
Improvement Value:$257,300
62%
Total Assessment$415,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,077+3.8%
2024$13,562+4.0%
2023$13,043+1.6%
2022$12,844+11.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft1,456DeedBook 20211, Page 14494

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 12175, Page 2614

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5759, Page 748

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1927