Skip to content

100 Parkview DriveBloomfield, NJ 07003

Built 1932

Last Sale Date
Feb 16, 1993

Property Information

Block1190
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,780
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$243,800
50%
Improvement Value:$243,700
50%
Total Assessment$487,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,536+3.8%
2024$15,932+4.0%
2023$15,322+1.6%
2022$15,088+6.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1932