Skip to content

438 Abington AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 28, 2005

Property Information

Block11
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,529
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
32%
Improvement Value:$193,700
68%
Total Assessment$284,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,637+3.8%
2024$9,284+4.0%
2023$8,929+1.6%
2022$8,793+10.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,529DeedBook 6207, Page 657

Property Sale

Sale
$98,800
DeedBook 5572, Page 406

Property Built

Built

Year Built: 1926