Skip to content

454 Beardsley AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1926

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 1, 2007

Property Information

Block33
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,499
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,200
29%
Improvement Value:$220,100
71%
Total Assessment$309,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,491+3.8%
2024$10,108+4.0%
2023$9,721+1.6%
2022$9,573+7.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,499DeedBook 12063, Page 5419

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6306, Page 347

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 5852, Page 489

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5103, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1926