Skip to content

1442 Broad StBloomfield, NJ 07003

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block1201
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
DescriptionOFFICE BLDG
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$954,000
68%
Improvement Value:$446,900
32%
Total Assessment$1,400,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,519+3.8%
2024$45,781+4.0%
2023$44,030+1.6%
2022$43,358-9.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,475,000
DeedBook 5009, Page 102