Skip to content

58 Prospect StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Mar 31, 1993

Property Information

Block125
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,700
24%
Improvement Value:$183,600
76%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,151+3.8%
2024$7,853+4.0%
2023$7,553+1.6%
2022$7,437+14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,224DeedBook 5255, Page 928

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 4931, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1911