Skip to content

68 Prospect StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1911

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Mar 17, 2005

Property Information

Block125
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,462
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,100
18%
Improvement Value:$220,300
82%
Total Assessment$267,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,070+3.8%
2024$8,739+4.0%
2023$8,404+1.6%
2022$8,276+14.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,462DeedBook 6170, Page 69

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5869, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1911