Skip to content

83 Parkway EastBloomfield, NJ 07003

Built 1919

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Mar 23, 2011

Property Information

Block373
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,444
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,500
31%
Improvement Value:$215,200
69%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,573+3.8%
2024$10,186+4.0%
2023$9,797+1.6%
2022$9,647+13.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$269,000

To:

Sq Ft1,444DeedBook 12310, Page 9396

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 12102, Page 3229

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5933, Page 650

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5047, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1919