Skip to content

19 Leo TerraceBloomfield, NJ 07003

Built 1954

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block1261
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,537
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,100
39%
Improvement Value:$257,700
61%
Total Assessment$423,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,375+3.8%
2024$13,850+4.0%
2023$13,320+1.6%
2022$13,117+7.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,538DeedBook 20180, Page 1774

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 4937, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1954