Skip to content

57 Bromley PlaceBloomfield, NJ 07003

Built 1951

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Mar 27, 2008

Property Information

Block1145
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,554
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,000
44%
Improvement Value:$210,000
56%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,720+3.8%
2024$12,255+4.0%
2023$11,786+1.6%
2022$11,606+10.2%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,554DeedBook 12128, Page 8492

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 6115, Page 409

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 5812, Page 521

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 5325, Page 257

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 4949, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1951