Skip to content

58 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1972

Last Sale Price
$389,900
Last Sale Date
May 6, 2019

Property Information

Block1263
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,676
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,500
41%
Improvement Value:$222,500
59%
Total Assessment$374,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,686+3.8%
2024$12,222+4.0%
2023$11,755+1.6%
2022$11,575+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$389,900

To:

Sq Ft1,676DeedBook 20190, Page 49138

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6165, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1972