Skip to content

86 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1923

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Mar 25, 2019

Property Information

Block1263
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,429
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,400
39%
Improvement Value:$249,100
61%
Total Assessment$407,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,822+3.8%
2024$13,317+4.0%
2023$12,808+1.6%
2022$12,612+10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,429DeedBook 20190, Page 35673

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5212, Page 775

Property Built

Built

Year Built: 1923