Skip to content

72 West Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1934

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block1263
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,499
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,500
39%
Improvement Value:$239,900
61%
Total Assessment$391,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,276+3.8%
2024$12,791+4.0%
2023$12,302+1.6%
2022$12,114+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,499DeedBook 20180, Page 55818Recorded6/28/2018

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 6248, Page 746

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5412, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1934