Skip to content

57 Ernst AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 5, 2018

Property Information

Block1263
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,742
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,500
47%
Improvement Value:$218,900
53%
Total Assessment$415,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,090+3.8%
2024$13,575+4.0%
2023$13,056+1.6%
2022$12,857-7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,728DeedBook 20180, Page 98989

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 12173, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1930