Skip to content

31 Ernst AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block1263
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,300
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,500
54%
Improvement Value:$169,900
46%
Total Assessment$366,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,428+3.8%
2024$11,974+6.3%
2023$11,266+1.6%
2022$11,090-6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,300DeedBook 20210, Page 88486

Property Built

Built

Year Built: 1937