Skip to content

71 Collins AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 27, 2024

Property Information

Block1264
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,841
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
48%
Improvement Value:$211,600
52%
Total Assessment$407,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,805+3.8%
2024$13,301+4.0%
2023$12,792+1.6%
2022$12,597+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$314,000

From:

To:

Sq Ft1,582DeedBook 12508, Page 6269Recorded8/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1931