Skip to content

44 Ernst AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Oct 3, 1991

Property Information

Block1264
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,480
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,500
49%
Improvement Value:$202,700
51%
Total Assessment$399,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,541+3.8%
2024$13,046+4.0%
2023$12,547+1.6%
2022$12,355-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,480DeedBook 5186, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1930