Skip to content

30 Ernst AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1937

Last Sale Price
$742,000
Last Sale Date
Nov 13, 2025

Property Information

Block1264
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,424
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,500
47%
Improvement Value:$220,200
53%
Total Assessment$416,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,134+3.8%
2024$13,618+4.0%
2023$13,097+1.6%
2022$12,897-5.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$742,000

To:

DeedBook 20250, Page 74053

Property Sale

Sale
$552,000

To:

Sq Ft1,424DeedBook 20230, Page 4985Recorded1/24/2023

Property Sale

Sale
$351,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 12536, Page 6216Recorded2/5/2015

Property Sale

Sale
$169,000

To:

DeedBook 5334, Page 204

Property Sale

Sale
$190,000

To:

DeedBook 4974, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1937