Skip to content

67 Collins AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 14, 2018

Property Information

Block1264
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,450
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
52%
Improvement Value:$183,600
48%
Total Assessment$379,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,856+4.2%
2024$12,340+4.0%
2023$11,868+1.6%
2022$11,687-11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,450DeedBook 20181, Page 4828

Property Built

Built

Year Built: 1931