Skip to content

45 Collins AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 30, 2025

Property Information

Block1264
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,347
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,400
52%
Improvement Value:$181,800
48%
Total Assessment$377,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,545+3.9%
2024$12,077+4.1%
2023$11,605+1.6%
2022$11,424-7.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,347DeedBook 20260, Page 17190Recorded3/16/2026

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5034, Page 427

Property Built

Built

Year Built: 1938