Skip to content

52 Ernst AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block1264
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1B
Sq Footage1,820
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$196,500
43%
Improvement Value:$259,000
57%
Total Assessment$455,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,451+3.8%
2024$14,886+4.0%
2023$14,316+1.6%
2022$14,098+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 20220, Page 91638

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 6376, Page 444

Property Sale

Sale
$211,000
DeedBook 5735, Page 646

Property Built

Built

Year Built: 1929