Skip to content

81 Collins AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1938

Last Sale Date
Jul 9, 1976

Property Information

Block1264
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,782
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,800
47%
Improvement Value:$237,500
54%
Total Assessment$437,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,840+3.8%
2024$14,298+4.0%
2023$13,751+1.6%
2022$13,541-1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938