Skip to content

26 Collins AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1939

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Aug 26, 1991

Property Information

Block1265
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,478
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,400
48%
Improvement Value:$214,200
52%
Total Assessment$409,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,894+6.3%
2024$13,075+4.5%
2023$12,509+1.6%
2022$12,318-10.3%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

To:

Sq Ft1,478DeedBook 5182, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1939