Skip to content

149 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 8, 1997

Property Information

Block1265
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,553
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,400
48%
Improvement Value:$191,400
52%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,442+3.8%
2024$11,987+4.0%
2023$11,529+1.6%
2022$11,352-10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,553DeedBook 5485, Page 605

Property Built

Built

Year Built: 1929