Skip to content

125 Sylvan RoadBloomfield, NJ 07003

Built 1928

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Mar 12, 2001

Property Information

Block1265
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,386
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,400
42%
Improvement Value:$241,100
58%
Total Assessment$416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,128+3.8%
2024$13,611+4.0%
2023$13,091+1.6%
2022$12,891-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000

To:

Sq Ft1,386DeedBook 5761, Page 538

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5381, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1928