Skip to content

134 Demarest AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Date
May 22, 1981

Property Information

Block1267
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,339
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
49%
Improvement Value:$200,800
51%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,189+3.9%
2024$12,698+4.1%
2023$12,203+1.6%
2022$12,012-3.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1929