Skip to content

120 Demarest AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1930

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Oct 18, 2019

Property Information

Block1267
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,304
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,400
47%
Improvement Value:$218,100
53%
Total Assessment$413,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,026+3.8%
2024$13,513+4.0%
2023$12,996+1.6%
2022$12,798-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,304DeedBook 20191, Page 13635

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,304DeedBook 12564, Page 335Recorded7/9/2015

Property Sale

Sale
$369,000
DeedBook 12119, Page 6052

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4975, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1930