Skip to content

104 Demarest AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2022

Property Information

Block1267
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,534
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,400
46%
Improvement Value:$227,900
54%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,358+3.8%
2024$13,833+4.0%
2023$13,304+1.6%
2022$13,101-3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931