Skip to content

110 Demarest AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1929

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 26, 2007

Property Information

Block1267
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,388
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,400
44%
Improvement Value:$251,600
56%
Total Assessment$447,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,162+7.3%
2024$14,124+4.0%
2023$13,584+1.6%
2022$13,377+0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft1,388DeedBook 12077, Page 2026

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5076, Page 320

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1929