Skip to content

521 East Passaic AvenueBloomfield, NJ 07003

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 28, 2014

Property Information

Block1101
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,080
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,700
47%
Improvement Value:$169,900
53%
Total Assessment$320,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,875+3.8%
2024$10,477+4.0%
2023$10,076-2.4%
2022$10,325+15.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1943